Konsekwentnie mamy tutaj do czynienia z konserwatywnym British Pound: GBP/USD (GBP=X) Support At 1.2650 doborem emitentów (na koniec lutego 2025 r. obligacje z ratingiem od A- do BBB- stanowiły w ujęciu łącznym blisko 74% portfela). Stałą reprezentację, podobnie do porównywalnych funduszy posiadają także spółki z rynku nieruchomości, często oferujące wyższą premię za ryzyko. To właśnie marża kredytowa jest w przypadku tego funduszu głównym elementem generującym stopę zwrotu, a wypłacane z odsetek płatności zapewniają bieżącą rentowność portfela, gdyż ryzyko stopy procentowej, będące drugim elementem umożliwiającym walkę o wynik, utrzymywane jest konsekwentnie na niskim poziomie.
Historycznie taki profil funduszu pozwalał na walkę (z powodzeniem) o najwyższe miejsca w grupie. Co więcej, w I kwartale 2022 roku fundusz poniósł znaczną stratę na obligacjach firm rosyjskich. Fundusz inwestuje swoje aktywa do 100% wartości w instrumenty rynku pieniężnego oraz dłużne papiery wartościowe, emitowane głównie przez przedsiębiorstwa znajdujące się w Polsce oraz krajach CEE.
Tóm tắt nội dung
Generali Obligacji Krótkoterminowy
Główną kategorię lokat funduszu stanowią dłużne papiery wartościowe przedsiębiorstw, w przypadku których wysokość oprocentowania jest ustalana dla okresów nie dłuższych niż 397 dni lub czas pozostający do ich wykupu nie przekracza 397 dni. Fundusz koncentruje się na rynku polskim, ale może nabywać także zagraniczne instrumenty dłużne. Wśród funduszy dłużnych o uniwersalnej strategii wyróżnia się przede wszystkim aktywnością w poszukiwaniu stopy zwrotu. Zarządzający chętnie wykorzystuje bowiem bardziej złożone strategie i mechanizmy. Portfel oparty jest nas trzech filarach – krajowych obligacjach skarbowych, papierach polskich firm oraz instrumentach zagranicznych (skarbowych i korporacyjnych). Udział emitentów rządowych i długu przedsiębiorstw jest zbliżony (po połowie).
Aktualne stopy zwrotu
Historycznie portfel funduszu był budowany głównie w oparciu o obligacje Skarbu Państwa. Jednak w ostatnich okresach sprawozdawczych można było zaobserwować wzrost znaczenia innych lokat, m.in. Pewnym dopełnieniem są papiery rządowe państw Europy Środkowo-Wschodniej – okresowo pojawiają się też bardziej „egzotyczne” tematy, np. Ten interesujący pomysł na portfel nie ma od pewnego czasu dobrej passy – na moment sporządzenia ratingu efektywność zarządzania za rok oraz 3 lata należy do najsłabszych w grupie.
Generali Obligacje Aktywny – aktywne poszukiwanie stopy zwrotu
- Oznacza to, że poszukiwanie stopy zwrotu opiera się raczej na niewielkiej skali zakładów, niż na silnych typach w zakresie selekcji spółek – czy to zagranicznych, czy krajowych o niskiej kapitalizacji.
- Nie zmienia to faktu, że rdzeniem portfela oraz nadrzędnym czynnikiem przesądzającym o wynikach są papiery nieskarbowe, tak krajowe (około 65% aktywów netto), jak i zagraniczne (ok. 20%).
- Pewnym dopełnieniem są papiery rządowe państw Europy Środkowo-Wschodniej – okresowo pojawiają się też bardziej „egzotyczne” tematy, np.
- Ten interesujący pomysł na portfel nie ma od pewnego czasu dobrej passy – na moment sporządzenia ratingu efektywność zarządzania za rok oraz 3 lata należy do najsłabszych w grupie.
Czas pozostający do wykupu tych instrumentów nie przekracza 397 dni lub wysokość oprocentowania jest ustalona dla okresu krótszego niż 397 dni. Udział instrumentów rynku pieniężnego nie może być niższy niż 70% wartości aktywów funduszu. Są to przede wszystkim akcje dużych spółek, o ugruntowanej pozycji na rynku. Uzupełnieniem portfela funduszu mogą być również akcje spółek o średniej i małej kapitalizacji. Podejmowanie relatywnie wysokiego ryzyka stopy procentowej czy stosowanie dźwigni finansowej – daje to szansę na maksymalizację zysku, ale też zwiększa ryzyko wahań jednostki, co nie każdy inwestor zaakceptuje.
- Portfel oparty jest nas trzech filarach – krajowych obligacjach skarbowych, papierach polskich firm oraz instrumentach zagranicznych (skarbowych i korporacyjnych).
- Czas pozostający do wykupu tych instrumentów nie przekracza 397 dni lub wysokość oprocentowania jest ustalona dla okresu krótszego niż 397 dni.
- Generali Obligacji Krótkoterminowy od wielu lat pozostaje produktem cieszącym się dużym zainteresowaniem inwestorów i należy do największych pod względem zgromadzonych aktywów rozwiązaniem w grupie funduszy dłużnych papierów korporacyjnych w Polsce.
- Jednak od kilku okresów sprawozdawczych znaczącą reprezentację posiadają także instrumenty rządowe, w dominującej większości są to oparte o zmienną stopę procentową krótkoterminowe obligacje Skarbu Państwa, które ostatnio odpowiadają za około 20% aktywów netto.
- Generali Obligacji Uniwersalny Plus jest subfunduszem krótkoterminowych dłużnych papierów wartościowych.
Zgodnie z polityką inwestycyjną zarządzający może poruszać się w przedziale zmodyfikowanego duration (najbardziej popularnej miary tego ryzyka) od 0 do 3, a w praktyce wartości parametru są niższe od środka tego przedziału. W konsekwencji sprawia to, że portfel z relatywnie mniejszą siłą reaguje (tak na plus, jak i na minus) na zmiany stóp procentowych. Generali Korona Akcje jest obecnie produktem z najdłuższą historią funkcjonowania w licznym gronie funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii. Chociaż w trakcie wielu lat działania (uruchomienie w styczniu 1997 r.) zmieniały się instytucje zarządzające tym rozwiązaniem, to charakterystyka portfela pozostaje względnie stabilna. Oznacza to, że poszukiwanie stopy zwrotu opiera się raczej na niewielkiej skali zakładów, niż na silnych typach w zakresie selekcji spółek – czy to zagranicznych, czy krajowych o niskiej kapitalizacji. Wszystkie te aspekty sprawiają, że całościowo strukturę inwestycji można postrzegać jako tę, która przede wszystkim zapewnia ekspozycję na krajowy rynek dużych i średnich firm.
Generali Fundusze Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty subfundusz Generali Obligacji Uniwersalny Plus
Produkt może odpowiadać osobom poszukującym funduszu, który podejmuje walkę o wynik. Powinien spełnić oczekiwania tych inwestorów, którzy oczekują wyższych stóp zwrotu, ale są w stanie zaakceptować większe wahania jednostki. Ten produkt może trafić w gusta maksymalistów, którzy akceptują okresowo wyższe wahania jednostki, aby móc osiągnąć możliwie wysoką stopę zwrotu z inwestycji w obligacje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Fundusze niskiego ryzyka to fundusze o wskaźniku ryzyka równym Niemieckie Ministerstwo Gospodarki nie spodziewają wzrost gospodarczy 1 i 2; Fundusze średniego ryzyka to fundusze o wskaźniku ryzyka równym 3; Fundusze wysokiego ryzyka to fundusze o wskaźniku ryzyka równym 4, 5, 6 i 7. Fundusz powinien przypaść do gustu tym inwestorom, którzy poszukują sprawdzonego w różnych warunkach rynkowych rozwiązania zapewniającego ekspozycję na krajowe spółki o dużej i średniej kapitalizacji.
Subfundusz lokuje środki zarówno w instrumenty dłużne emitowane przez rządy państw jak i przedsiębiorstwa. Subfundusz inwestuje głównie w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Subfundusz w celu zabezpieczania ryzyka walutowego może zawierać umowy, których przedmiotem są instrumenty pochodne. Co najmniej 80% aktywów funduszu inwestowane jest w papiery udziałowe spółek wzrostowych z rynków rozwiniętych. Za spółki wzrostowe uważa się firmy, działające w szybko rozwijających się gałęziach gospodarki i posiadające unikatowe rozwiązania w zakresie wytwarzanych produktów lub oferowanych usług. Pozostałą część aktywów funduszu mogą stanowić dłużne papiery wartościowe oraz instrumenty rynku pieniężnego.
Struktura aktywów
Z perspektywy inwestorów wyraźnym plusem pozostaje to, że otrzymują oni produkt „zgodny z opisem”, bez niosących ze sobą ryzyko silnych typów w obszarze selekcji. Fundusz inwestuje przede wszystkim w dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, ale także przez rządy państw z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W niewielkim stopniu może również inwestować w obligacje korporacyjne emitowane przez podmioty z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Fundusz inwestuje głównie w Polsce, a w mniejszym stopniu także w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Taka względnie stabilna struktura ma określone konsekwencje dla oceny wyników inwestycyjnych na tle rynkowych konkurentów. W dużej mierze zależy ona bowiem od rozkładu rynkowego układu sił na GPW, a precyzyjnie od tego, czy w danym horyzoncie inwestycyjnym prym na krajowej giełdzie wiodły podmioty z WIG20 czy firmy o średniej lub małej kapitalizacji. W długim okresie wyniki zbiegają wyraźnie do przeciętnego rezultatu w grupie, a w horyzoncie 10-lat różnica pomiędzy tymi dwiema wielkościami wynosi zaledwie 5 pkt proc., na niekorzyść funduszu.
Mowa w szczególności o możliwych okresowych ujemnych stopach zwrotu, a takie ryzyko zmaterializowało się w latach 2021 (-0,24%) oraz 2022 (-0,60%). Fundusz inwestuje głównie w instrumenty dłużne, w przypadku których wysokość oprocentowania jest ustalana dla okresów nie dłuższych niż 397 dni lub czas pozostający do wykupu nie przekracza 397 dni. Citi automatyzuje procesy skarbowe dla rozliczonych instrumentów pochodnych z Baton Systems Lokuje środki zarówno w instrumenty dłużne emitowane przez rządy państw, jak i przez przedsiębiorstwa.
Aktywa OFE mogą być inwestowane tylko na zasadach określonych w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Polityka inwestycja OFE zakłada inwestowanie aktywów przede wszystkim w papiery udziałowe. OFE nie mogą inwestować w obligacje skarbowe oraz instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Produkt może spełnić oczekiwania tych inwestorów, którzy szukają stopy zwrotu przewyższającej oprocentowanie depozytów bankowych przy jednoczesnej akceptacji ryzyka, które towarzyszy lokowaniu środków w instrumentach wyemitowanych przez przedsiębiorstwa.
Celem inwestycyjnym subfunduszu jest wzrost wartości aktywów w wyniku wzrostu wartości lokat. Generali Obligacji Uniwersalny Plus jest subfunduszem krótkoterminowych dłużnych papierów wartościowych. Generali Obligacji Uniwersalny Plus inwestuje głównie w instrumenty dłużne, w przypadku których wysokość oprocentowania jest ustalana dla okresów nie dłuższych niż 397 dni lub czas pozostający do wykupu nie przekracza 397 dni.
Prosto na Twojego maila będziemy wysyłać skrót najważniejszych informacji ze świata finansów, powiadomienia o nowościach rynkowych, najnowsze oceny i raporty oraz codzienne notowania wybranych przez Ciebie funduszy inwestycyjnych. Generali Obligacji Krótkoterminowy od wielu lat pozostaje produktem cieszącym się dużym zainteresowaniem inwestorów i należy do największych pod względem zgromadzonych aktywów rozwiązaniem w grupie funduszy dłużnych papierów korporacyjnych w Polsce. W długim okresie funkcjonowania na krajowym rynku z reguły utrzymywał „czystą” ekspozycję na papiery wyemitowane przez przedsiębiorstwa. Jednak od kilku okresów sprawozdawczych znaczącą reprezentację posiadają także instrumenty rządowe, w dominującej większości są to oparte o zmienną stopę procentową krótkoterminowe obligacje Skarbu Państwa, które ostatnio odpowiadają za około 20% aktywów netto. Nie zmienia to faktu, że rdzeniem portfela oraz nadrzędnym czynnikiem przesądzającym o wynikach są papiery nieskarbowe, tak krajowe (około 65% aktywów netto), jak i zagraniczne (ok. 20%).
Xem thêm: